První pomoc při úrazech a homeopatie - základní lékárnička

Homeopatie nabízí možnost pomoci při všech možných akutních problémech. Od úrazů, pohmožděnin, zlomenin, bodnutí včelou, průjmech při cestování po psychické šoky či ztráty blízkých. Homeopatii může každý používat v každodenním životě.


Pro první pomoc při běžných úrazech je vhodné mít u sebe alespoň malou lékárničku s šesti léky. Je to asi nejmenší možný počet nejčastěji používaných léků, který by neměl chybět při výletech na kole, tůrách nebo i v autolékárničce. Není na škodu je nosit u sebe v kabelce, protože se mohou hodit třeba i na dětském hřišti. (Není ale nutné, podávat lék při každé drobné odřenině)

Tyto léky jsou volně prodejné v lékárnách, doporučená potence 9CH (pokud je k dispozici 5CH, podává se častěji, pokud 15CH, pak se podává méně často)

Podáváme po půl hodině až hodině do té doby, než se stav zlepší. Někdy stačí jediná dávka, někdy dávek několik (1 dávka léku firmy Boiron je cca 3 kuličky). Pokud problémy dále přetrvávají ale jsou již lepší, pak intervaly prodloužíme (např. 4 až 6 hodin)

Tyto léky samozřejmě nenahradí zdravotní péči, pokud je nutná (chirurgické šití, apod.) Ale i při vážnějších zraněních které vyžadují lékařskou péči mohou velmi pomoci při hojení, takže je lze podat i paralelně k lékařskému ošetření, případně při cestě na pohotovost nebo čekání na doktora. Při vážnějších zraněních může být potřeba i jiný homeopatický lék, takže je vhodné se poradit s homeopatem.

Velmi důležité je co nejvčasnější podání. Pokud víme, že je někdo např. citlivý na včelí žihadla a pokaždé hodně oteče podáme lék Apis ihned po žihadle a další po deseti minutách, může být otok minimální.

Pokud lze očekávat nějakou událost, která jasně indikuje použití nějakého léku, můžeme lék použít i předem jako profylaxi. (V tomto se všichni homeopaté neshodují, protože někdo tvrdí, že homeopaticky lze léčit jen symptomy, které jsou přítomné. Je to ale podobné, jako bychom tvrdili, že člověk, který leze po skále a je velmi pravděpodobné, že spadne, si nemá vzít lano.) Pro příklad můžeme opět použít lék apis. Pokud je nějaký včelař, který jde ke svým včelám poprvé po zimě a může očekávat, že pár žihadel dostane, pak je zbytečné čekat, až se to skutečně stane. (Každý včelař ví, že první žihadla po zimě jsou nejbolestivější). Může si vzít Apis 30CH pár hodin před tím než půjde do včelína (Pokud zapomene tak nevadí, když lék vezme těsně před tím.) Pokud není k dispozici, může si vzít 15CH nebo 9CH.

Pokud jdeme na operaci, můžeme si den před operací vzít Calendulu 30CH (nebo i dva - tři dni po sobě - jednou deně. V tomto případě si rozpusťte jednu dávku v půllitrové plastové láhvi od pramenité vody, naplněné do dvou třetin čistou pramenitou vodou, po rozpuštění globulí pořádně protřepejte a před každým užitím desetkrát zprudka bouchněte s lahví o desku stolu. Užívejte polévkovou lžíci a uchovávejte v ledničce. Pokud se objeví jakékoliv, i drobné neobvyklé symptomy, tak přestaňte. Případně se poraďte s homeopatem. Pokud víte, že jste přecitlivělí na homeopatické léky, či na jakékoliv různé substance, tak užívejte jen nižší potence - 5CH). Další dávku užijte co nejdříve po operaci.

Materia Medika

Aconitum napelus

šok, úlek, trauma z šoku,
náhlá horečka, horko, suchost, žízeň

Apis melifica (lék připravený z včelího jedu)

bodnutí včelou, vosou, pokud je přítomen velký otok,
růžové zabarvení, pálivá bolest, pocit horka
zlepšení studenými obklady.
Proti anafylaktickému šoku po včelím (či jiném) žihadle

Arnika montana

pohmožděniny, modřiny, pocit rozlámání,
trauma po úrazu,
rozbolavělost celého těla a svalů po nadměrné námaze
(pokud se cítíme jako zbití)

Calendula officinalis

tržné rány, krvácející, velké odřeniny,
při ranách které jsou ambulantně sešity
po operaci (případně i před operací)
např. i nástřih hráze při porodu

Hypericum perfoliatum

velmi bolestivé zranění míst s hojnými nervovými zakončeními
(např. konečky prstů),
pocit brnění

Ledum palustre

rány ostrými předměty, pokousání zvířaty, bodné rány, bodnutí hmyzem
rány jsou na dotek studené, pacient vyžaduje chlad, chladné obklady ho zlepšují.

Prevence proti tetanu