Užívání klasických (alopatických) léčiv
Klasická (alopatická) léčiva předepisuje lékař a jejich užití je vždy na domluvě pacienta a jeho ošetřujícího lékaře. Následující text je pouze informační a nenabádá k přerušení alopatické léčby doporučené lékařem.
Ibuprofen, Paralen, Acylpyrin
Dne 18. 3. doporučila WHO nepoužívat při léčbě koronaviru Ibuprofen. Následující den odvolala WHO své doporučení.
Ať už WHO doporučuje nebo nedoporučuje, Ibuprofen patří k lékům, které snižují teplotu tak, jako další léky, například Paralen (resp. léky obsahující paracetamol) a nebo Acylpyrin (resp. léky obsahující kyselinu salicilovou). Ve výjimečných případech může být vysoká teplota zdraví ohrožující, a to buď v případě febrilních křečí, nebo při několik dní trvající horečce nad 40° Celsia. Podle popisů symptomů koronavirové infekce se teploty pohybují obvykle mezi 38° a 39°. Srážení teploty přitom snižuje schopnost imunitnímu systému bojovat s infekcí a může průběh léčby spíše komplikovat. Lidé je s oblibou užívají, protože mají ověřené, že se jim po nich často uleví. To je však právě způsobeno tím, že se dočasně podaří utlumit funkce imunitního systému, který však po tuto dobu poleví v boji s infekcí. Proto je důležité důsledně zvážit, jestli jakékoliv léky na snižování horečky jsou potřeba, jestli jsou vůbec k něčemu prospěšné, a jestli naopak nemohou zhoršit průběh nemoci.
Mnoho homeopatů, kteří léčili pacienty před sto lety při epidemii španělské chřipky se shodovalo v tom, že pomocí homeopatie bylo možné pacienty úspěšně léčit. Avšak pokud se tito lidé před tím již léčili aspirinem, byla jejich léčba mnohem obtížnější, ne-li nemožná.
Léky na vysoký krevní tlak – léky skupin ACEI a ARB
Mnozí odborníci se domnívají, že léky na vysoký krevní tlak ze skupin ACEI a ARB mohou zhoršovat průběh koronavirové infekce. Byla o tom publikována například tato studie: Hypothesis: angiotensin-converting enzyme inhibitors and angiotensin receptor blockers may increase the risk of severe COVID-19. Je důležité, aby ošetřující lékař zvážil, zda-li u konkrétního pacienta není možné změnit vhodným způsobem medikaci. Můžete si přečíst, co vlastním pacientům doporučuje ambulance Aesculap COVID-19 a léky skupin ACEI a ARB (19.03.2020).
Očkování
Podle různých studií i názorů odborníků očkování proti chřipce zvyšuje rizika onemocnění koronavirovou infekcí. Během epidemie koronaviru je pravděpodobně rozumné vystříhat se jakéhokoliv očkování, zvláště u ohrožených skupin. Článek na poockovani.cz: Je rozumné očkovat na cokoliv během koronavirové epidemie? A dostaneme nakonec vakcínu pro kuřata?.