Rakovina prsu

Několik poznámek a postřehů k rakovině prsu. Nošení podprsenek, deodoranty či mamografické vyšetření patří k rizikovým faktorům rozvoje rakoviny.


překlad textu amerického homeopata Robina Murphyho, ND, který je uveřejněn na alchemilla.com
Lotus Health Institute, Classical Homeopathy and Lotus Medicine

Anatomie prsu

Každý prs obsahuje 15 až 20 laloků žlázové tkáně, jež jsou uspořádány do tvaru okvětních lístků sedmilrásky. Žlázy se dále dělí na menší žlázky, které produkují mléko během těhotenství a kojení. Malé kanálky odvádějí mléko do zásobníku, který leží hned pod bradavkou. Tuto síť podpírá spodnější vrstva pojivové tkáně, která se nazývá stroma.

Rakovina prostaty Rakovina prsu
- nejběžněji diagnostikovaná rakovina u mužů - nejběžněji diagnostikovaná rakovina u žen
- 1 z 6ti mužů je diagnostikován - 1 ze 7mi žen je diagnostikována
- Přes 230000 nových případů přibývá každoročně - Přes 210000 nových případů přibývá každoročně
- 33% ze všech diagnóz rakoviny - 32% ze všech diagnóz rakoviny
- po včasném zjištění přežívá pět let 100% - po včasném zjištění přežívá pět let 98%

Tyto dvě choroby mají podobné rizikové faktory, překrývající se způsoby léčby a podobné důsledky na emocionální zdraví a intimní vztahy (Marc Shuman, MUDr., UCSF)

Rakovina prsu a věk

do roku 25 1 z 19 608
do roku 30 1 z 2 525
do roku 35 1 z 622
do roku 40 1 z 217
do roku 45 1 z 93
do roku 50 1 z 50
do roku 55 1 z 33
do roku 60 1 z 24
do roku 65 1 z 17
do roku 70 1 z 14
do roku 75 1 z 11
do roku 80 1 z 10
do roku 85 1 z 9
více 1 z 8

zdroj: Data from Science, Vol. 259, 29.ledna 1993 a Cancer, Vol. 20, str. 146

Rakovina prsu a světlo Světlo v noci a noční směny jsou faktor zvyšující riziko rakoviny prsu

Seattle, 16. 10. 2001 - Ženy pracující v nočních směnách mají o 60% zvýšené riziko výskytu rakoviny prsu, podle studie Výzkumného centra Freda Hutchinsona pro rakovinu. V Journal of the National Cancer Institute je zveřejněn výsledek studie, která dává do souvislosti zvýšený výskyt rakoviny prsu a spánek v ložnici, kde není tma a dále také práci v nočních směnách.

Podprsenky a rakovina prsu

Prsní masáže snižují riziko rakoviny prsu (Beverly Smith)

Nedávná studie 4700 žen objevila, že ženy, které nosí podprsenky, mají zvýšené riziko možnosti výskytu prsního nádoru. Je velmi prevděpodobné, že stálý tlak kterým podprsenka tlačí na prsa omezuje tok toxinů, které potřebují být odváděny, což způsobuje zvýšené riziko nádoru.

Každý více než jen jemný tlak může zploštit lymfatické cévy a zastavit odtok toxinů z prsu

Ženy, které nosí podprsenku celý den (ve studii definováno jako více než 12 hodin denně), mají statisticky 21 krát vyšší riziko výskytu rakoviny než ženy, které nosí podprsenku jen část dne (ve studii definováno jako méně než 12 hodin denně)

Ženy, které nosí podprsenku celý den i noc (prakticky 24 hodin denně), mají 5 krát vyšší riziko výskytu rakoviny než ženy, které nosí podprsenku pouze celý den.

(Singer, Sydney Ross. Dressed to Kill: The Link Between Breast Cancer and Bras, Garden City Park, NY: Avery Pub. Group, 1995)

Studie odhadují, že nošení podprsenek může zamezovat proudění lymfy v prsu, což způsobuje vyšší ryziko tvorby nádoru. Lymfatická tekutina je přirozená vodová tekutina, která omývá buňky lidské tkáně. Je nosičem imunitních buněk a pomáhá odstraňovat ukládané toxiny, z nichž část může být karcinogenní (způsobujících rakovinu)

Poškozený tok lymfy může způsobit, že se koncentrace toxinů zvětšuje a buňky prsní tkáně jsou pak vystaveny vysokým koncentracím po dlouhou dobu. Studie doporučuje ženám nosit podprsenky méně hodin, aby umožnily svým prsům se zotavit, a také nenosit podprsenky, které jsou příliš svíravé a těsné.

Rakovina prsu a anti-perspiranty

Výzkum možného vztah mezi solemi hliníku v deodorantech a následným výskytem rakoviny

Chemikálie, které napodobují lidský přirozený hormon estrogen, jsou známy zvýšením rizika výskytu rakoviny prsu.

Je zjištěno, že složky na bázi hliníku, které tvoří v některých antiperspirantech více než jednu čtvrtinu jejich obsahu, prochází pokožkou a, jakmile se octnou v těle, napodobují estrogen. Článek, který byl nedávno publikován v Journal of Applied Toxicology volá po následných výzkumech, které by zhodnotily možnost zvýšení rizika objevení se prsního nádoru.

V nedávných letech vědci objevili, že řada látek z okolního prostředí napodobuje nebo interferuje s estrogenem. Tyto látky jsou obvykle komplexy molekul, které se nacházejí v mnoha rostlinách a používají se v přípravcích jako detergenty, pesticidy a plasty. Nyní vědci zjišťují, že řada jednoduchých iontů kovů, včetně hliníku a kadmia mohou také působit na lidské estrogenové receptory a mít vliv na jejich funkci.

Hliníkové soli v antiperspirantech jsou hlavním zdrojem hliníku pro lidský organismus. Je často stříkán do podpaží a při nedbalé aplikaci i blízko prsu. Často je také aplikován ihned po mytí, když je pokožka oslabena a je schopna více propouštět hliníkové sole. "Je rozumné si položit otázku, jak velký vliv mají tyto sloučeniny hliníku na výskyt rakoviny prsu" říká Darbre.

Rakovina prsu a hormony

Hormony - existuje velké podezření mezi mnoha lidmi, že užívání estrogenu, i ve formě antikoncepčních pilulek nebo estrogenové - hormonální náhradní terapie po menopause, mohou zvýšit riziko objevení rakoviny prsu. Nedávná studie 23000 žen ve Švédsku zjistila, že u žen, které braly progesteron spolu s estrogenem byl výskyt rakoviny prsu čtyřikrát vyšší.

Zastavení HNT způsobilo menší výskyt rakoviny prsu

Největší snížení počtu nových případů prsního nádoru v USA byl v roce 2003, tento pokles se objevil jako výsledek padesáti procentního poklesu používání hormonální náhradní terapie (HNT)

Počet nových případů rakoviny prsu se snížil o 7% celkem a u žen nad 50 let (skupina, která nejčastěji používá HNT) se počet nových případů snížil o 12%. Prsní nádory se dělí na estrogen-receptor pozitivní a estrogen-receptor negativní hormonální stav. Tato studie zjistila, že estrogen-receptor pozitivní (70% všech nádorů prsu) se snížila nejvíce v roce 2003.

vyšší riziko nižší riziko
Ženy, kterým začla menstruace před 12tým rokem Ženy, kterým začla menstruace po 14tém roku
Ženy s menopauzou do 55 let Ženy s menopauzou nad 55 let
Ženy s prvním dítětem po 30 roku Ženy s prvním dítětem před 20 rokem
Ženy bez dětí Ženy s dětmi
Ženy, které užívali HNT po menopauze Ženy, které neužívali HNT menopauze
Ženy, které užívali antikoncepční pilulky Ženy, které neužívali antikoncepční pilulky
Ženy obézní po menopauze Ženy, které nejsou obézní po menopauze
Ženy, které jsou vyšší než 172cm Ženy, které jsou nižší než 158cm
Ženy konzumující pravidelně alkoholické nápoje Ženy nekonzumující alkoholické nápoje

Rakovina prsu a mammogram

"Klinické testy, biopsie a mammogramy nezabrání vzniku rakoviny prsu" Všechny biopsie a mammogramy ve skutečnosti zvyšují riziko získání rakoviny. Nejlepší prevence rakoviny prsu je zvýšení zraví prsou.

Rakovina prsu a dieta

Tuk - existuje silná korelace mezi vysokým příjmem tuků a nádorem prsu. USA, Nizozemí a Velká Británie, které konzumují jídla bohatá na tuky, mají i největší výskyt rakoviny prsu. Japonsko a Rumunsko, oba státy s nízkou konzumací tučných jídel, mají šestinový a poloviční výskyt rakoviny prsu v porovnání s USA

Váha - nadměrná télesná váha a kalorický příjem rozhodně zvyšuje riziko rakoviny prsu.

Alkohol - konzumace alkoholu vyšší než jedna sklenice piva, vína nebo likéru denně má za následek o 40% vyšší riziko výskytu nádoru

Kofein - U mnoho žen, u kterých se objevily cysty, tyto cysty zmizely potom, co přestaly pít kofeinové nápoje, avšak zatím nebylo prokázáno, že by u žen, které pijí hodně kofeinových nápojů, byl výskyt nádorů vyšší. Ale prsní cysty způsobují více mammogramů a prsních biopsií.

dieta

vyšší riziko

• červené maso
• tučné, bohaté na proteiny
• vajíčka
• mléko, nezkvašené
• neorganické jídla
• alkoholické nápoje
• kofeinové nápoje
• nápoje s náhradními sladidly, (aspartam)

Rakovina prsu a konzumace červeného masa - studie Roba Steina (Washington Post Staff Writer, Tuesday, 14. 12. 2006, strana A01)

U mladších žen, které pravidelně jí červené maso, je vyšší riziko výskytu nádoru prsu, podle velké, velmi známé Harvardské studie ženského zdraví.

Studie více než 90000 žen objevila, že čím více ženy konzumují červeného masa mezi dvaceti až padesáti lety, tím je u nich vyšší riziko výskytu rakoviny prsu. Ty ženy, které jí hodně červeného masa mají dvakrát větší riziko než ženy, které jí červené maso nepravidelně.

Olivový olej. Pokud se chcete chránit před rakovinou, nejsou všechny tuky stejné. Oleic acid, hlavní komponent olivového oleje pravděpodobně potlačuje působení hlavních onkogenů rakoviny prsu.

Lněná semínka. Fytoestrogeny jsou přírodní látky, které snižují hladinu estrogenu v těle. Lněné semínko je obzvláště hojné na jeden fytoestrogen, lignan, který tlumí produkci estrogenu a který může zabraňovat růstu nádoru rakoviny prsu.

Ovoce a zelenina. Ovoce a zelenina obsahuje vitamíny, minerály a antioxidanty, které pomáhají chránit před vznikem rakoviny. Americká asociace proti rakovině doporučuje podávat ovoce a zeleninu pětkrát či vícekrát denně.