Homeopatická prevence a léčba koronavirové infekce II.
Kompletní informace k homeopatické léčbě koronaviru na www.homeoinstitut.com/koronavirus
Aktuálnější informace z 16. 3. naleznete zde: Homeopatická prevence a léčba koronavirové infekce III
Pro přesné zvolení preventivního homeopatického léku (tzv. genu epidemicu) bychom potřebovali více homeopaticky léčených případů, které zatím nemáme. Ale můžeme již alespoň odhadem určit, které léky by mohly dobře fungovat. Prozatím víme, že koronavirová infekce ve většině případů probíhá jako klasická chřipka s relativně mírným průběhem. Komplikace nastávají, když virus ve velké míře napadne plíce a dojde k jejich zápalu s produkcí hlenu, který lze obtížně nebo vůbec vykašlat, a současně může docházet k fibrotizaci plicní tkáně. V těžších případech je zápal plic oboustranný a je napadena plicní tkáň včetně plicních sklípků. Plíce produkují hlen, který nelze vykašlat. Další informace naleznete ve starším článku:
Homeopatická prevence a léčba koronavirové infekce
Podobně jako u klasické chřipky máme u koronavirové infekce dvě fáze - první je čistě virová nákaza, druhá je následná plicní komplikace. Podle symptomů těmto dvěma fázím odpovídají různé skupiny léků. První fázi odpovídají klasické chřipkové léky. Pokud se organizmus dobře vypořádá s touto primární virovou infekcí, druhá fáze u něj nenastane. Vhodnou homeopatickou léčbou můžeme tedy předejít druhé fázi. Pokud nastanedruhá fáze, té poté odpovídají léky se symptomy zápalu plic s nadprodukcí hlenu a případnou fibrotizací tkáně. Zároveň hledáme léky, které mají tu nejtěžší formu pneumonie, která i při moderních léčebných metodách může vést k úmrtí. Je možné, že časem bude znám lék, který dobře pokryje obě fáze, to však zjistíme teprve praxí a léčenými případy.
Pro prevenci a zlepšení průběhu koronavirové infekce tedy bude fungovat jeden z centrálních chřipkových léků. Zatím popsaným průběhům virózy nejlépe odpovídá Gelsemium. Pokud se však rozvinou symptomy, které budou odpovídat více jinému léku, pak bude k léčbě indikován tento jiný lék. (Pokud by v budoucnu největší počet léčených případů odpovídal nějakému jinému konkrétnímu léku, pak bude tento jiný lék vhodný pro prevenci namísto Gelsemia. Ale je pravděpodobné, že to bude právě Gelseium.)
Skupina nejpravděpodobnějších léků pro I. fázi:
Gelsemium sempervirens
Eupatorium perfoliatum
Arsenicum album
Bryonia alba
Arsenicum iodatum
Zatím nejvhodnějším preventivním lékem je Gelsemium sempervirens. Ale je možné, že i jiný lék z výše zmíněných bude fungovat dostatečně profylakticky.
Dávkování (dávkování by mělo být vždy individualizováno někým, kdo má s homeopatickou léčbou zkušenosti, ideálně homeopatem. Berte to pouze jako obecné doporučení. A samozřejmě vždy vyhledejte lékařskou pomoc). Vhodná potence 30ch (resp. 30c):
V současné době, pokud se pohybujete venku, kde se můžete s infekcí setkat: jednou za 4 dny 1 kuličku (1/2 hodiny před tím nejíst a nepít, rozpustit pod jazykem, nejlépe večer). Pokud pocítíte jakékoliv zhoršení, a to včetně psychického, které by se po dalších dávkách zvýrazňovalo, pak je důležité prodloužit interval. Po nějaké době (cca 2 týdnech) intervaly postupně prodlužujte (na cca 1 týdně, i více). Organismus by měl být již na možné setkání s virem naladěn.
Pokud byste byli s nemocným v blízkém kontaktu: jednou denně. Při nakažení: pokud po léku pociťuje úlevu, ale tato úleva přestává působit, pak lék zopakujte. Užívejte 1 až 4x denně podle potřeby. Při ústupu potíží dávkování snižujte. Vždy buďte v kontaktu s lékařem. Pokud by se objevily nějaké výraznější symptomy, které by odpovídaly jinému léku, pak začněte místo Gelsemia užívat tento jiný lék.
Pokud by se stalo, že začnete pociťovat jakékoliv zhoršení dýchání, pak pravděpodobně bude potřeba přejít na léky z druhé skupi (Podle nových informací je vhodnější Camphora – Aktuálnější informace z 16. 3. naleznete zde: Homeopatická prevence a léčba koronavirové infekce III ). Tento lék vypadá velmi nadějně, má ve svém obraze kromě dalších symptomů, které odpovídají koronavirovému zápalu plic, i jejich fibrotizaci. Dávkování zpočátku cca 2x denně (podle potřeby 1x až 4x denně), ale je důležité četnost přizpůsobit potřebě. Pokud by po tomto léku nedocházelo k zlepšení, pak je nutné již vybírat podle symptomů a užívat nový lék místo léku prvního. Je pravděpodobné, že by mohl být potřeba jeden z následujících léků, ale samozřejmě tento seznam nemusí být úplný.:
Sanguinaria canadensis
Arsenicum album
Carbo vegetabilis
Antimonium tartaricum
Camphora officinalis
Bryonia
další: lach, phos, kali-c, kali-s, kali-bi, iod, ars-i, hep, puls, dros, coc-c, ant-ars
Prvních 6 léků (a další 3 chřipkové léky uvedených výše) bych doporučil mít doma k dispozici. Níže naleznete velmi zkrácené a zjednodušené popisy k rychlé diferenciaci, ale doporučuji si zmíněné léky nastudovat podrobněji. Před užitím léku si vždy pročtěte podrobnější popis.
Přeji, ať infekci vy, ani vaši blízcí vůbec nedostanete, a pokud ano, ať proběhne mírně a bez jakýchkoliv komplikací. Na internetu je mnoho popisů k posílení imunity, nebudu zde tedy zabíhat do podrobností. Pokud se nejedná o homeopatické potence cca od 9ch výše, nemělo by to s homeopatickou prevencí/léčbou kolidovat.
Václav Hrabák
www.homeoinstitut.com
Stručná materia medica:
Gelsemium sempervirens
Chřipkový stav, slabost, únava a rozbolavělost celého těla. Neustálý pocit chladu. Kašel je drsný a bolestivý. Ztuhlost a apatie. Chvění ze slabosti, pocit tíhy, zvláště dolních končetin.
Eupatorium perfoliatum
Rozbolavělost celého těla, chrapot a kašel, bolestivost hrtanu a horních dýchacích cest. Kašel otřásá celým tělem, bolí z něj hlava a hrudník a pacient si ho drží rukama. Charakteristické bolesti kostí, jako by byly polámané. Zimomřivost. Zhoršuje pohyb, ale bolesti jsou tak velké, že nelze zůstat v klidu.
Arsenicum album
Postižení horní části dýchacího traktu, pálivá suchost a hojná vodnatá sekrece, záněty spojivek. Otupělost a sklíčenost. Velká zimomřivost, potřeba tepla, pálivé bolesti.
Bryonia alba
Zhoršení nejmenším pohybem, ale neklidnost. Zhoršuje se přehřátím, zlepšuje se klidem a tlakem, studeným. Suchost sliznic. Bolest při kašli, pacient si drží hrudník rukama.
Arsenicum iodatum
Zimnice, ale pacient touží po čerstvém vzduchu, zhoršuje horko. Slabost, nereaguje. Hleny husté, žluté (jako med), korozivní.
Sanguinaria canadensis
Horečka, pálení a pocit plnosti v horní části hrudníku. Suchý kašel, ostré bodavé bolesti více na pravé straně. Dušnost. Vykašlaný hlen má barvu rzi, to připomíná Phosphorus. Zarudlost a pálení tváří, zvláště odpoledne. Ruce a chodidla jsou buď studená, nebo horká. Tlukot srdce je slabý a nepravidelný. Velká přeplněnost plic a kongesce. Hojné hnisavé hleny. Plicní fibróza. Pálení a tlak za sternem, nutí ke kašli. Kašel křečovitý, horší ležením. Horší pravá strana.
Carbo vegetabilis
Omdlévání, kolapsový stav, chladné pocení, pacient studený, ale chce ovívat. Slabost, ztráta reakce, nedostatečné okysličení. Dušnost, sípání, chrčení, tlak, těžké onemocnění plic.
Bryonia alba
Drsný suchý kašel, ale může být i vlhčí. Hlenu je málo a je rezavě zbarvený. Ostré, píchavé bolesti. Zarudlost tváří. Suchost jazyka. Potřeba naprostého klidu. Krupózní forma pneumonie. Více na pravé straně. Při kašli si pacient drží hrudník, má pocit, jakoby se mu hrudník měl rozskočit. Leží na straně, která ho víc bolí, obvykle pravá. Při kašli bolí i jiné části těla. Phosphorus může dobře následovat po bryonii.
Camphora officinalis
Pocit chladu, úzkosti, ztráta reakce. Ledově studený, ale chce být odkrytý, studený pot. Zhoršení zimou a studeným vzduchem. Dušnost, pocit dušení. Stav náhlého kolapsu. Asfyxie
Antimonium tartaricum
Chrčivý zvuk v plicích při poslechu. Velká dechová tíseň, horší ráno, nutí pacienta si sednout. Ostré, píchavé bolesti, vysoká horečka. Více katarální než krupózní forma. Pacient si je jistý, že každým dalším kašlem se hlen uvolní, ale bez úspěchu. Často u starších lidí nebo malých dětí. Slabost, ochablost, ospalost. Chrčící zvuk hluboko v hrudníku. Dýchání obtížné, dusivé, sípavé. Plíce plné hlenu, pacient příliš slabý, než aby ho vykašlal.
Kali bichromicum
Hojné, husté, provazčité, lepivé, žluté, žluto-zelené hleny. Dýchání hlasité, rachotivé, chrčivé. Kašel zhoršený jídlem, ráno po probuzení.
Iodium
Krupózní forma pneumonie. Vysoká horečka a neklid. Rychlé rozšíření hepatizace. Hojný kašel a obtížné dýchání, jakokdyby se hrudník nerozšiřoval. Sputum je smíšené s krví. Pozdní stádium, plíce selhávají s hnisavými projevy. Horkost, zhoršený teplem. Zlepšený čerstvým vzduchem, ochlazením. Bolestivý, suchý, krupózní kašel. Horší vpravo.
Phosphorus
Kašel s bolestí pod sternem, jakoby se mělo něco utrhnout. Tlak přes horní část hrudníku, stažení hrtanu. Chrčení hlenu, obtížné dýchání, hlen je nažloutlý s krvavými stopami nebo barvy rzi. Kašel zhoršuje studený vzduch, ležení na levé straně, změna teploty. Horší levá strana, pálivé bolesti. Pacient si při kašli drží hrudník. Zlepšení studeným nápojem.
Kali carbonicum
Ostrá, píchavá bolest v hrudníku. Horší pohybem. Velká dušnost a hojný hlen, který lze obtížně vykašlat. Sípavé dýchání. Mučivý kašel. Vhodný, pokud nezabere ant-t nebo ip. Zimomřivý, chlad zhoršuje. Hlen má sýrovou chuť. Celý hrudník bolí, cestující bolesti. Drsný kašel s píchavými bolestmi.
Kali sulphuricum
Horkokrevný, zhoršený horkem, zlepšený chladem. Chrčivý kašel, žlutý, hnisavý
SOUVISEJÍCÍ:
Homeopatická prevence a léčba koronavirové infekce
Homeopatie a epidemické choroby